Vošky na ríbezliach a egrešoch
Vošky sa radia medzi cicaví hmyz a na ríbezliach a čiastočne egrešoch sa s nimi stretávame pomerne často. Vlastne každoročne.
Spozorujeme dôsledok ich činnosti a to začervenané a kučeraviace sa listy. Pod nimi môžeme vošky v ich štádiách ľahko nájsť. Sprievodným javom najme v neskoršom období sú mravce. Je ich zreteľne rozoznať na ceste k poškodeným listom.
Ich prirodzenými nepriateľmi sú lienka bodkovaná, ucholak, zlatoočka. Tie však zachytávajú až druhú vlnu vývoja vošiek. V tomto čase je teda možné bojovať len chemicky alebo mechanicky.
Chemický boj
Chemický boj zabije aj ich prirodzených nepriateľov. Na chemickú ochranu je možno použiť postrek proti cicavému hmyzu, napríklad KARATE ZEON.
Mechanický boj
Mechanický boj nás pripraví o časť úrody. Samotná rastlina však aj po radikálnom ostrihaní poškodených a napadnutých častí do sezóny zregeneruje a dosiahne bežný stav. Pozostáva totiž v odstraňovaní napadnutých listov, teda pekne ručne poodtŕhať všetko čo je červené. V máji potom tiež podľa počasia odstraňujeme skrútené konce ( ostrými nožnicami asi 1 cm pod skrútením) napadnuté voškami, pričom tým nielen po môžeme od vošiek, ale aj podporíme vetvenie pre budúcoročnú úrodu.
BIO alternatívny boj
Ak sa chcete vyhnúť agresívnej chémii, rozpustite 300 g mydla v horúcej vode a po vychladnutí postriekajte celú rastlinu. Prúd čistej vody tiež zničí veľa vošiek, ale zasadenie aksamietnic (ľudovo smraďoška), tymiánu alebo nechtíku vošky značne odpudzuje bez chémie.